2013 m. balandžio 17 d. ,,Tulpės“ sanatorijoje įsteigtas Suaugusiųjų hemofilija sergančių pacientų reabilitacijos centras. Tai vienintelis tokio tipo centras Rytų Europoje žmonėms sergantiems ypač reta ir sunkia genetine liga. ,,Tulpės“ sanatorijoje dirbančių specialistų sumanumo ir medicininių žinių dėka, šiam projektui gautas finansavimas iš privačių užsienio fondų (Sveikatos priežiūros specialistų mokymams ir medicininės bazės įrengimui). Keletą metų Birštono VšĮ ,,Tulpės“ sanatorija kryptingai kaupė sergančiųjų hemofilija reabilitacijos ir biopsichosocialinių funkcijų atstatymo ir gerinimo žinias bei patirtį bendradarbiaudama su įvairių sričių specialistais, pacientų organizacija, įvairiais hemofilijos gydymo rėmimo fondais ir kitomis organizacijomis. Rezultate parengta bazė: įrengti adaptuoti kineziterapijos, fizioterapijos ir kiti kabinetai. Parengti reabilitacijos komandos nariai: gydytojai terapeutai, reabilitologai, kineziterapeutai, slaugytojos, psichologas ir kiti, kurie stažavosi ne tik Lietuvoje, bet ir Estijoje, Kanadoje. Suburta konsultantų komanda: hematologai, chirurgai ortopedai, odontologai, gastroenterologai. Pacientams, sergantiems hemofilija, jų artimiesiems gyvenantiems Lietuvoje bei užsienyje (Baltarusijoje, Latvijoje, Estijoje) visada yra užtikrintas kompleksinės medicininės reabilitacijos prieinamumas, organizuojamos sveikatingumo stovyklos. Atlikto darbo dėka ,,Tulpės“ sanatorija žinoma Rytų ir Vakarų Europoje.
Hemofilinė artropatija
Hemofilinė artropatija – tai nuolatinis sąnarių pažeidimas sergantiems hemofilija, susiformuojantis dėl pasikartojančių hemartozių (kraujavimų į sąnarius). Maždaug 50% sergančiųjų hemofilija gyvenimo eigoje susiformuoja sunki artropatija.
Reabilitacijos nauda sergantiems hemofilija:
AMBULATORINĖ IR PALAIKOMOJI REABILITACIJA
Tikslai:
- Išsaugoti sveikus sąnarius ir išvengti deformacijų.
- Atitolinti sąnarių endoprotezavimo būtinybę arba jos išvengti.
- Sumažinti skausmą.
- Išsaugoti/padidinti judesių amplitudę.
- Padidinti raumenų jėgą ir ištvermę.
- Pagerinti koordinaciją ir proriorecepciją.
- Padėti pacientui išlinkti aktyviam.
REABILITACIJA PRIEŠ SĄNARIO ENDOPROTEZAVIMO OPERACIJĄ
Tikslai:
- Sudaroma ir vykdoma reabilitacijos programa, skirta pasirengti operacijai – sutvirtinti raumenis apie keičiamą sąnarį ir paruošti juos sklandžiam pooperaciniam laikotarpiui;
- Išmokyti pratimų, kurie skirti iš karto po operacijos;
- Pritaikyti mobilumą palengvinančias priemones;
Svarbiausias kintamasis priešoperacinės reabilitacijos metu yra judesių amplitudė.
REABILITACIJA PO SĄNARIO ENDOPROTEZAVIMO OPERACIJOS
Tikslai:
- Sumažinti skausmą
- Padidinti judesių amplitudę ir raumenų jėgą
- Sumažinti tinimą
- Sumažinti riziką minkštųjų audinių sutrumpėjimui ir sąaugoms
- Mobilumo gerinimas
- Funkcionalumo didinimas
Svarbiausias tikslas pooperacinės reabilitacijos metu yra sąnario funkcijos atkūrimas.
PACIENTŲ SIUNTIMO Į MEDICININĖS REABILITACIJOS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGAS TVARKA IR REIKALINGI DOKUMENTAI
- Ambulatorinės, stacionarinės medicininės reabilitacijos (po aktyvaus gydymo stacionare), palaikomosios medicininės reabilitacijos paslaugas skiria fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas (FMR gydytojas), atsižvelgdamas į paciento ligos diagnozę ir biosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį, nustatomą pagal LR SAM įsakymu patvirtintą Specialiųjų reikalavimų aprašą.
- Stacionarinės medicininės reabilitacijos (po aktyvaus gydymo stacionare) paslaugai gauti, gydantis gydytojas ESPBI IS užpildo formą E027 „Siuntimas konsultacijai, tyrimams, gydymui“ ir siunčia pacientą gydytojo reabilitologo konsultacijai, nurodydamas, kad pacientui skiriama stacionarinės medicininės reabilitacijos paslauga, o pacientą informuoja apie atitinkamo profilio medicininės reabilitacijos įstaigas.
- FMR gydytojas, pakonsultavęs pacientą ir nusprendęs jį siųsti ambulatorinės ir/ar stacionarinės medicininės reabiliatacijos paslaugai gauti, ESPBI IS užpildo formas: E025 „Ambulatorinio apsilankymo aprašymas“ ir E027 „Medicinos dokumentų išrašas/siuntimas“ kuriose nurodo:
- paciento asmens duomenis;
- ligos diagnozę;
- biosocialinių funkcijų sutrikimo laipsnį;
- medicininės reabilitacijos profilį bei rūšį;
- trukmę dienomis ir datą, iki kada turi būti pradėtos teikti reabilitacijos paslaugos.
- Medicininės reabilitacijos įstaigą pacientas pasirenka pats, atvykti privalo per FMR gydytojo nurodytą laikotarpį, t.y. ne vėliau kaip per 21 kalendorinę dieną.
- Pacientai medicininės reabilitacijos paslaugai gauti priimami tik iš anksto užsiregistravę. Registratūros telefono Nr. 8 319 65525.
- Atvykę į medicininės reabilitacijos įstaigą, registratūros darbuotojui pateikia dokumentus: asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, ar pensininko pažymėjimą, ar neįgaliojo pažymėjimą, išrašą iš medicininių dokumentų (forma 027).
- Ambulatorinės, stacionarinės medicininės reabilitacijos, palaikomosios medicininės reabilitacijos pacientams apmokamos iš PSDF biudžeto.
Ambulatorinės, stacionrinės medicininės reabilitacijos, palaikomosios medicininės reabilitacijos ir antirecidyvinio sanatorinio gydymo paslaugos skiriamos ir teikiamos vadovaujantis LR SAM 2022 m. lapkričio 23 d. įsakymu Nr. V-1738 „Dėl medicininės reabilitcijos ir antirecidyvinio sanatorinio gydymo paslaugų skyrimo ir teikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.
Medicininės reabilitacijos paslaugos ir gydomosios procedūros skiriamos vadovaujantis LR SAM 2022 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. V-1828 „Dėl medicininės reabilitacijos ir antirecidyvinio sanatorinio gydymo paslaugų teikimo bendrųjų ir specialiųjų reikalavimų aprašų patvirtinimo“
Gydomosios procedūros teikiamos sergantiems hemofilija atvykusiems į medicininę reabilitaciją:
- Kineziterapija (mankštos salėje ir baseine, kinezioteipavimas, mankšta su vandens dviračiu)
- Masažas
- Hidroterapija
- Ergoterapija
- Fizioterapija
- Aromaterapija-muzikos terapija
- Psichoterapija, biblioterapija ir meno terapija
- Psichologo ir socialinio darbuotojo konsultacijos ir pacientų ir jų artimųjų mokymas
- Nemokamai skiriamos ir kitos gydymui būtinos paslaugos(mineralinio vandens, gydomojo purvo ir kt.) ir tyrimai
1. Judamojo –atramos aparato pažeidimų suaugusiųjų Reabilitacija II, esant šioms diagnozėms
- Po sąnarių operacijų (artroplastikos, osteotomijos, artrodezės ir kt.) C 40.1–3; C 41.4; D 16.1–3; D 16.8; M 05–M 06; M 15–M 17; M 19; S 72 (esant onkologiniams susirgimams ir po specifinio gydymo), (Bartelio indeksas iki 80 balų, Keitelio indeksas <30)
- Po sąnario pakeitimo operacijų M 15–M 17; M 19; Z 96.6(Bartelio indeksas iki 80 balų, Keitelio indeksas <30)
- Reabilitacijos trukmė -16, 24 ir 18, 20 dienų
2. Judamojo-atramos aparato pažeidimų suaugusiųjų ambulatorinė reabilitacija, esant šioms diagnozėms:
- Hemofilinė artropatija M 36.2 II–III stadija, II ir didesnio laipsnio funkcijos sutrikimas, Keitelio indeksas 70–85 balai (modifikuotas Keitelio indeksas 30–40 balų)
- Reabilitacijos trukmė 12 dienų.
4. Judamojo-atramos aparato pažeidimų suaugusiųjų palaikomosios reabilitacijos paslaugas, esant šioms diagnozėms:
- Hemofilinė artropatija M 36.2
Reabilitacijos trukmė -20 dienų.